בלוג

מחשבות לסוף שנה – מכתב ממו"פ השקפה

מאת: גל חירות

ימי ראשית הקיץ הם תקופה טובה לסיכום. העומס קצת פוחת (חבל שלא עומס החום…), החופש בפתח, אבל יש עוד קצת זמן לחשיבה ולעבודה.

אז מה היה לנו השנה במהלך השקפה?

  • תנופת למידה ב-1,450 קהילות בית ספריות, בהשתתפות של כ-9,000 מורים.
  • פיתוח של ידע ופרקטיקות ללמידה בקהילות ולשיפור ההוראה.
  • הנחיה של מנחי מורים מובילים מטעם המחוזות, בתמיכת הגופים המקצועיים המלווים.
  • כנסים וימי למידה במרכזי הפסג"ה, במחוזות ובחוצי מחוזות.
  • שביעות רצון גבוהה ומוטיבציה להמשך למידה של מורים מובילים ומנהלים.

בשנה הבאה אנחנו ממשיכים באותו המרץ ובמיקוד תשומת הלב בהעמקה ובשיפור איכות המהלך בכל רמות העשייה.

ברמה הארצית, תרגמנו זאת לחמישה יעדים במיקוד: חיזוק ליבת המהלך, ביסוס קיימות, טיפוח השדרה המקצועית של מנחי מורים מובילים, פעילות מבוססת ידע ונתונים ופיתוח אפיקי התרחבות עתידיים.

חיזוק ליבת המהלך – למידה סדירה ומתמשכת המתמקדת בניתוח ובשיפור תהליכי ההוראה והלמידה באמצעות שיח עמיתים מקצועי וביקורתי המתבסס על נתונים ועל עדויות.

ביסוס קיימות – המשך עבודה עם המחוזות על ביסוס המהלך במרכזי הפסג"ה ובקרב מעגלי שותפים רחבים: מפקחים, מדריכים ומנהלים.

טיפוח השדרה המקצועית של מנחי מורים מובילים – בשבוע הראשון של יולי קיימנו שלושה ימי למידה למנחי מורים מובילים בנחשולים. הימים כללו למידה והתנסות במוקדי תפקיד המנחה: הנחיית קבוצות, ליווי אישי ולמידה מהפרקטיקה. פגשנו קבוצת מנחים רצינית, מחויבת ושואפת  ללמוד. נהנינו מאיכות הזמן המשותף, מהלמידה ההדדית, מהפעילות החברתית וגם מהים. בשני הטורים הנוספים בניוזלטר זה מוגשות הצצות מעניינות אל תוך תהליכי הלמידה. הטור התנגדות כהזדמנות לצמיחה מתאר מתווה לזיהוי, להבנה ולהתמודדות עם התנגדויות בקבוצה. הטור מחזור למידה מהפרקטיקה מתאר יישום של מחזור למידה שלם, כולל ניתוח וידאו, בנוגע לסוגיה המעסיקה מנחים רבים: כיצד לעודד שימוש בייצוגים. בשנה הבאה נמשיך לפעול בשיתוף עם המנחים לבניית קהילת המנחים הארצית ולחיזוק המקצועיות.

פעילות מבוססת ידע ונתונים – אם להודות על האמת, כמהלך, זו נקודה לא מספיק חזקה שלנו. ישנם הרבה דברים שהיינו יכולים לעשות אילו היה בידינו יותר מידע (למשל, לחבר בין קהילות במחוזות שונים שעוסקות בנושאים דומים, לשלוח חומרים לחברי הקהילות). אנחנו נמצאים בעיצומו של מאמץ לפיתוח והטמעה של מערכת מידע למהלך. כולכם קיבלתם פניות לעדכון פרטים, ואנו זקוקים לעזרתכם. מערכת כזאת יכולה להועיל רק אם קיים בה מידע עדכני ושלם. אנא סייעו כשאנו פונים בנושא, ודברו איתנו אם יש קשיים (ותמיד יש קשיים בהתחלה).

פיתוח אפיקי התרחבות עתידיים – בתש"פ אנחנו מעמיקים את הפעילות, משיקים פיילוט רכזי שפה במחוז דרום, מרחיבים את קהילות ה-AIW ועוד, אבל אנחנו לא גדלים במספר המורים המובילים. במהלך השנה נפעל לגיבוש אפיקי התרחבות נוספים, שיאפשרו לנו להפיץ את הבשורה של מהלך השקפה בקרב קהלים חדשים.

אז הרבה עשייה מאחורינו, הרבה תוכניות לפנינו, ובאמצע חודשיים של חופש.

מאחלים לכם חופשה נינוחה, מהנה ומשמחת.

צוות מו"פ השקפה

בשנה הבאה אנחנו ממשיכים באותו המרץ ובמיקוד תשומת הלב בהעמקה ובשיפור איכות המהלך בכל רמות העשייה.

ברמה הארצית, תרגמנו זאת לחמישה יעדים במיקוד:

  • חיזוק ליבת המהלך.
  • ביסוס קיימות.
  • טיפוח השדרה המקצועית של מנחי מורים מובילים.
  • פעילות מבוססת ידע ונתונים.
  • פיתוח אפיקי התרחבות עתידיים.
0
681